Jak właściwie dobrać koszulę do muchy?

Mucha to idealna alternatywa dla krawata. Co ważne, muchę założyć można nie tylko na dość formalne okazje. Decydując się jednak na muchę, pamiętać trzeba, że musi ona pasować do całej stylizacji. Istotny jest tu dobór koszuli do muchy. Warto zatem wiedzieć, o jakich zasadach należy pamiętać przy doborze koszuli do muchy.

Wielkość muchy a twarz

Jak wspomniano, ważne jest, aby koszula do muchy odpowiednio pasowała. Zanim jednak przejście się do tego temu, wspomnieć trzeba o właściwym doborze wielkości muchy do twarzy. Pamiętać trzeba tu o zasadzie mówiącej, że mucha nie powinna być węższa niż odległość między zewnętrznymi kącikami oczu. Z drugiej strony nie może być szersza od zarysu twarzy na wysokości oczu. Po dopasowaniu muchy do rozmiaru i kształtu twarzy przejść można do wyboru koszuli.

Zachowanie odpowiednich proporcji

Jak wiadomo, męskie koszule mają różne rodzaje kołnierzyków. Wiedzieć trzeba, że nie każdy z nich będzie pasował do muchy. Koszula do muchy musi posiadać kołnierzyk, który będzie stanowił dla niej elegancką ramę. Pamiętać trzeba, że mucha nie może w całości przykrywać rogów kołnierzyka. Powinny one nieco wystawać spod muchy. Można zatem powiedzieć, że im większa jest mucha, tym większy powinien być kołnierzyk. Podobnie jest w przypadku szerokości klap w marynarce. Przy doborze koszuli do muchy nie można zapomnieć także o tym, że mucha i kołnierzyk nie mogą zaburzać proporcji twarzy.

Zobacz również:  Jak najlepiej wyglądać w męskiej koszuli?

Ten sam poziom formalności

Koszula do muchy musi z nią tworzyć spójną całość. Nie chodzi tu jedynie o sam rozmiar, ale również o poziom formalności. Jeśli planuje się ubrać bardzo elegancją i wizytową koszulę to postawić powinno się na jednokolorową muchę satynową. Na takie spotkania najczęściej ubiera się białą koszulę i czarny garnitur. W takim zestawie dobrze sprawi się mucha w kolorze czarnym, grafitowym bądź ciemnografitowym. W przypadku mniej formalnych spotkań założyć można muchę wykonaną z innych materiałów. Jej kolor może być również nieco bardziej zróżnicowany.

Koszula pod muchę a garnitur

Jeśli planuje się założenie garnituru, to zrezygnować należy z koszuli frakowej i takiej z guzikami jubilerskimi. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu koszula na spinki z krytą listwą guzikową. Taka koszula idealnie pasować będzie do muchy. Dobrze sprawdzi się tu koszula z kołnierzykiem półwłoskim. Oczywiście założyć można także koszulę z kołnierzykiem włoskim, jednak w takim przypadku pamiętać trzeba, że pasować będzie tu nieco mniejsza mucha niż ta o klasycznym rozmiarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *