Pierwszy rower dla dziecka – jak wybrać?

Jeśli wasz maluch przejawia pierwsze oznaki zainteresowania aktywnością fizyczną i coraz częściej wspomina o chęci nauki jazdy na rowerze, warto od razu pomyśleć o odpowiednim sprzęcie, aby już od najmłodszych lat krzewić w dzieciach zamiłowanie do sportu. Należy jednak pamiętać, że rower dla dziecka nie może być przypadkowy. Musi spełniać kilka podstawowych parametrów, które zapewnią maluchom komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli i wy aktualnie stoicie przed wyborem roweru dla dziecka, sprawdźcie kilka praktycznych porad w tym zakresie.

Rower dziecięcy

Pierwszą kwestią jest dostosowanie roweru do wieku, wzrostu oraz umiejętności dziecka. Zakładając, że dopiero stawia swoje pierwsze kroki w tym sporcie, idealnym rozwiązaniem będą specjalne modele przeznaczone dla najmłodszych. Oprócz lekkiej i trwałej konstrukcji wyposażone są w trzy koła, w tym dwa odpinane. Pozwala to dość łatwo przyswoić technikę nauki jazdy na jednośladzie. Z czasem, gdy dziecko będzie umiało utrzymać równowagę na rowerze, można zdemontować dodatkowe koła i z pomocą na przykład specjalnego uchwytu, nauczyć dziecko jazdy na dwóch kółkach.

Warto również pamiętać, że rower poniekąd powinien rosnąć wraz z jego użytkownikiem. Nie kupujcie więc rowerków na jeden sezon. Lepiej zainwestować, w czym pomogą kredyty pozabankowe, w modele uniwersalne, które łatwo można dopasować do wzrostu nieco starszego dziecka. Wówczas wystarczy odpowiednio wyregulować kierownicę oraz siodełko. Osobną kwestią jest także sama konstrukcja. Sprawdźcie, czy rower jest lekki, co pozwala na jego łatwe przenoszenie, a w razie wywrotki, rower taki nie wyrządzi dziecku krzywdy. Wspomniany wcześniej uchwyt do prowadzenia roweru będzie dodatkowym atutem, ale w razie jego braku, można skutecznie zastąpić ten element drewnianym stylem.

Zobacz również:  Jak wybrać biuro rachunkowe w Szczecinie?

Akcesoria i dodatkowe wyposażenie

Decydując się na rower dla malucha, na pierwszym miejscu powinniście postawić bezpieczeństwo. Z tego powodu należy kupić od razu komplet niezbędnych ochraniaczy głowy, rąk oraz kolan. Wartością dodaną tego rodzaju zakupów jest przyzwyczajenie dziecka do właściwego zabezpieczania się przed przykrymi konsekwencjami upadku. Z czasem kask czy ochraniacze staną się dla niego czymś zupełnie naturalnym, co nieodłącznie wiąże się z jazdą na rowerze, niezależnie czy w mieście, czy w terenie.

Kolejną kwestią, na którą powinniście zwrócić uwagę, jest właściwe oświetlenie roweru. Mowa o przedniej oraz tylnej lampie. Zwykle rowerki dziecięce wyposażone są w fabrycznie montowane odblaski, a dodatkowe lampy należy kupić samodzielnie. Warto więc pokusić się o tę inwestycję, w czym pomogą kredyty pozabankowe, a tym samym zwiększyć widoczność dziecka na drodze. Nie bez znaczenia jest również sama stylistyka roweru, która powinna odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *