Co możesz usłyszeć jeśli nie chcesz mieć dzieci i jak reagować

Na początku musisz sobie uświadomić, że niestety nie jest to łatwe zadanie. Większość par decyduje się na posiadanie potomstwa a jego brak spotyka się niestety wciąż ze zdziwieniem niektórych. Jeśli nie chcesz mieć dzieci nieważne z jakiego powodu masz do tego prawo, niestety większość ludzi nie może zrozumieć, że dla niektórych posiadanie dzieci nie jest celem życiowym.

Dzieci nie są dla każdego

Dzieci jak wiadomo wymagają dużo uwagi a ich wychowanie nie jest łatwe i potrafi przyprawić o ból głowy. Jeśli cenisz sobie spokój, wolny czas, wakacje bez konieczności szukania ofert hoteli z atrakcjami dla dzieci, lub masz jakikolwiek inny powód przez który decydujesz się na życie bez dzieci, masz do tego prawo i nikt nie może mówić ci że jest inaczej. Wiadomo jednak że w rzeczywistości znajomi, rodzina i inni życzliwi doradcy mogą być z tego powodu niezadowoleni. Na jakie pytania i stwierdzenia jesteś narażony jeśli otwarcie mówisz o tym, że nie chcesz mieć dzieci?

Poniżej kilka najpopularniejszych przykładów.

  • jeszcze zmienisz zdanie- być może zmienisz a może nie. W każdym razie masz prawo planować swoje życie i jeśli w tym życiu nie widzisz siebie jako rodzica to nic złego.
  • kto poda ci szklankę wody na starość? – chyba ulubione pytanie osób chcących przekonać Cię, że posiadanie potomka to najcudowniejsze co może spotkać Cię w życiu. Otóż dziecko to nie podajnik na wodę i nawet jeśli masz dzieci to nie masz gwarancji, że zajmą się tobą na tak zwane stare lata.
  • dzieci to najlepsze co może cię w życiu spotkać – jeśli o tym marzysz to pewnie tak. Ale są też ludzie, którzy mają inne cele życiowe i to jest jak najbardziej w porządku.
  • jak zapragniesz dziecka będzie już za późno – prawdopodobnie nie ponieważ raczej nie żałujemy czegoś, czego nigdy nie chcieliśmy.
  • przecież dzieci są takie słodkie! – chyba jak śpią albo jak nie musimy się nimi opiekować całymi dniami. Chyba każdy kto spędził choć kilka dni z małym, głośnym wszędzie wchodzącym dzieckiem nie zgodzi się z tym, że są one słodkie i urocze.
  • przecież jesteś do tego stworzona- bardzo irytujące stwierdzenie. To, że ludzie są w stanie posiadać potomstwo nie oznacza jeszcze, że każdy tego chce i tego potrzebuje.
Zobacz również:  Bezpieczeństwo i łatwy montaż - sprawdź obrotowe foteliki Britax Dualfix!

Powyższe stwierdzenia słyszy prawie każdy człowiek decydujący się na zrezygnowanie z roli rodzica. Niestety z ludźmi, którzy usilnie próbują przekonać, że jest to zła decyzja ciężko jest normalnie rozmawiać. Zazwyczaj twoja decyzja będzie bagatelizowana a Ty uważany za osobę która nie wie co mówi.

Niestety w naszym społeczeństwie wciąż ludzie zamknięci są na związki bez dzieci i ciężko jest ich przekonać, że życie bez potomstwa może być naprawdę piękne, a dzieci to nie dla wszystkich spełnienie największych marzeń. Jeśli ktoś w twoim otoczeniu jest natarczywy i cały czas próbuje Cię przekonać do posiadania dziecka wytłumacz mu raz dlaczego nie chcesz ich mieć i powiedz, że więcej tłumaczyć nie będziesz. Staraj się nie wdawać w dyskusję ponieważ takich ludzi ciężko przekonać do swoich racji i tylko się zdenerwujesz a przecież nie o to chodzi. Masz prawo decydować o sobie i swoim życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *