Dla wielu z nas wypicie kawy albo napoju energetyzującego jest pierwszym pomysłem na poradzenie sobie z sennością. Istnieją jednak proste i jednocześnie zdrowe sposoby na zlikwidowanie uczucia senności.
Spis treści
Ruch i świeże powietrze
Nie wszyscy lubią intensywne treningi, w ogóle wysiłek fizyczny. Szczególnie na zewnątrz. Można, więc rozważyć formy pośrednie, na przykład przewietrzyć pokój i trochę się porozciągać, poruszać w miarę swoich możliwości lub wyjść na krótki 30 – minutowy spacer na świeżym powietrzu. Najlepiej po obiedzie. Obfity posiłek powoduje senność, gdy jest w nim sporo węglowodanów, a my w Polsce spożywamy ich wiele w postaci ziemniaków. Należy pamiętać, żeby nie ćwiczyć intensywnie wieczorem, ponieważ ruch pobudza krążenie i sprawia, że czujemy się pełni energii. Bezpośrednio przed snem nie jest to zmiana korzystna.
Pobudzanie intelektualne i emocjonalne
Niedługo przed położeniem się spać nie powinniśmy także oglądać filmów i czytać tekstów, które nas poruszają. Rozmawiać przez telefon z kimś bliskim, dlatego, że będziemy mieli w głowie zbyt wiele myśli i uczuć z tym związanych. Natomiast, gdy w środku dnia dopadnie nas uczucie zmęczenia, a oczy same nam się zamykają pobudzenie umysłowe i emocjonalne jest wręcz konieczne! Oprócz oglądania filmów, czytania i rozmów przyjacielskich organizm można również stymulować poprzez słuchanie szybszej muzyki, gry planszowe lub proste zabawy ćwiczące pamięć i koncentrację.
Odpoczynek dla oczu i psychiki
Zdarza się jednak sytuacja, że czas spędzony przed komputerem lub poświęcony czytaniu i pisaniu spowoduje senność. Dzieje się tak, dlatego, że męczą się nasze oczy. Trzeba we wszystkim zachować umiar, jednak nie zawsze da się to zrobić. Co mamy uczynić, gdy nasza praca wymaga wytężania wzroku? Jedyną możliwością jest odpoczynek dla oczu. Zamknięcie ich może pomóc na chwilę, ale w sumie spowoduje jeszcze większą senność. Lepiej jest patrzeć na rośliny, najlepiej w świetle dziennym lub kolor zielony w pomieszczeniu. Dajemy wtedy odpoczynek nie tylko wzrokowi, ale również emocjom.
Odżywianie i nawadnianie organizmu
Senni jesteśmy w sytuacjach, gdy jemy zbyt wiele, niezdrowo i pijemy zbyt mało wody. Najlepsze będą, zatem zdrowe, pełnowartościowe posiłki, które dostarczają odpowiednich witamin i składników mineralnych, a także białek, tłuszczów i węglowodanów złożonych. Dieta powinna charakteryzować się „lekkością”, czyli odpowiednią objętością (małymi porcjami) oraz łatwo strawnością. Do tego oczywiście pamiętajmy o właściwym nawodnieniu organizmu – o około 2 litrach wody dziennie. Aby nasz sen w nocy był dobry dbajmy szczególnie o zjedzenie lekkiej kolacji na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. A także o to, aby nie pić płynów bezpośrednio przed snem – unikniemy budzenia się w nocy w celu wyjścia do toalety.