Dziecięcy lęk przed dentystą

W większości przypadków to właśnie dzieci najbardziej boją się dentystów. Absolutnie nie chcą do nich chodzić i na wiadomość o czekającej je wizycie nieraz reagują krzykiem, płaczem i ogromną domową awanturą. Wizyty w gabinetach stomatologicznych dla każdej osoby są jednak czymś nieuniknionym. Dentysta dziecięcy powinien widzieć swojego pacjenta przynajmniej raz na pół roku, a nieraz i znacznie częściej. W jaki sposób można więc przekonać malucha do regularnych badań? Jak mu pomóc i przynieść mu ulgę, by wizyty stomatologiczne przestały się mu kojarzyć wyłącznie ze strachem?

Nie strasz dziecka dentystami!

Błędem, który wciąż niestety popełnia wielu rodziców, jest straszenie dzieci dentystami. Jeżeli te nie chcą czegoś zrobić, dość często przypomina się im o czekającej je wizycie stomatologicznej. Wywołuje to oczywisty skutek. Dziecko zaczyna bać się dentysty, bo rodzic sam wiąże tę osobę z czymś bardzo nieprzyjemnym, przypominającym wręcz karę za złe zachowanie. Czasami też strach przed dentystą wynika ze strachu przed samym bólem. Nikt nie lubi go odczuwać, a dzieci boją się go jeszcze bardziej niżeli osoby dorosłe. Warto jednak zwrócić ich uwagę na to, że dopóki infekcja zbyt mocno się nie rozwinie, można będzie ją zwalczyć w sposób całkowicie bezbolesny, tak więc im szybciej odbędzie się wizytę stomatologiczną, tym lepiej. Z tego względu u małych pacjentów często stosuje się tzw. wizyty adaptacyjne. Należy je odbyć jeszcze przed wyrżnięciem się wszystkich mlecznych zębów, aby dziecko mogło się przekonać, jak tak naprawdę wygląda gabinet stomatologiczny i by mogło się z nim nieco oswoić.

Zobacz również:  Magnetyczne klocki, czyli przyjemny rozwój Twojego dziecka

Jeżeli natomiast strach przed dentystą pojawił się już u malucha, warto na spokojnie z nim porozmawiać i spróbować odkryć przyczynę jego lęku. Należy mu wytłumaczyć, że dentysta nigdy nie zrobi mu krzywdy, a jedynie pomoże mu zadbać o ząbki, by te były zdrowe, białe i piękne. Niektórzy stomatolodzy dziecięcy mają na tyle dobre podejście do pacjentów, że potrafią przekonać do siebie nawet tych najbardziej bojaźliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *