Temperaturę w naszym domu możemy podnieść dzięki kilku prostym i przede wszystkim niedrogim sposobom, dzięki czemu zaoszczędzimy także na rachunkach za ogrzewanie.
W przypadku kiedy drzwi i okna w naszym mieszkaniu są nieszczelne, a podłoga bądź ściany zostały niewłaściwie zaizolowane, dogrzewanie mieszkania grzejnikami na niewiele może się zdać. Ciepło w dalszym ciągu będzie z niego uciekać. Na szczęście możemy temu zapobiec.
Na początek uszczelniamy okna…
Powstałe szpary pomiędzy ramą a skrzydłem okna można zlikwidować uszczelką. Do tego celu wybierzmy elastyczna samoprzylepną poliuretanową lub niezwykle odporną z tworzywa EPDM. Szerokość i wysokość uszczelki dopasowujemy do wielkości szpary, a przed ich naklejeniem koniecznie należy oczyścić powierzchnie ramy okna. W starych oknach szczeliny pomiędzy ramą a szybą możemy uszczelnić bezbarwnym silikonem szklarskim albo uszczelniaczem polimerowym.
…i drzwi.
Kiedy wieje między skrzydłem drzwi a ościeżnicą, sprawdzi się zamontowana wokół niej uszczelka gumowa dedykowana do drzwi. Z kolei szparę pod skrzydłem zlikwidujemy przy pomocy samoprzylepnych uszczelek szczotkowych – pamiętajmy aby dobrać je pod kolor drzwi.
Spis treści
Problem z zimną ścianą
W tym przypadku najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie ustawienie przy ścianie meblościanki. Jeżeli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, możemy pomalować ścianę farba termoizolacyjną, dzięki której we wnętrzu temperatura wzrosnąć może nawet o kilka stopni. Farba ta zapobiega również skraplaniu się pary wodnej a co za tym idzie powstawaniu pleśni i grzybów.
Kolejna metodą może być tapeta ocieplająca z pianki polistyrenowej EPS. Nakleja się ją na ścianę jak tradycyjną tapetę, a z kolei na nią położyć możemy dekoracyjną. Dobrze sprawdzą się również okleiny ścienne, zwłaszcza z płyt korkowych i drewniane, okładziny gipsowe, z łupka, panele 3D z tworzywa również spełnią zadanie, ale wymagają więcej pracy i fachowej pomocy.
Kiedy zimno w stopy
Przed łóżkiem czy wanną rozłożyć możemy puszyste dywaniki albo chodniczki. To prosty zabieg dzięki, któremu od razu poczujemy różnicę. Na większej powierzchni podłoża dobry efekt przyniesie rozłożenie maty z pianki izolacyjnej, umieszczonej po wykładziną. Taka matę najlepiej przykleić dwustronną taśmą klejącą.
Na pomoc grzejnikom
Aby poprawić sprawność grzejników, sprawdźmy, czy kaloryfer nie jest zapowietrzony. Jeśli grzeje tylko częściowo, należy zakręcić termostat tak by grzejnik był chłodny, a następnie odkręcić śrubkę odpowietrznika, podstawiając pod otwór spustowy naczynie na spływająca wodę. Po odpowietrzeniu (w momencie kiedy z grzejnika zacznie spływać sama woda bez odgłosów syczącego powietrza i bulgotania wody) śrubkę szybko zakręcamy. Jeśli mamy do czynienia ze starym grzejnikiem a powyższy zabieg odpowietrzania okaże się bezskuteczny, należy wezwać fachowca.
Żeby pomóc zwiększyć wydajność kaloryfera naklejmy na ścianę zagrzejnikowy ekran refleksyjny, naklejmy tapetę refleksyjną albo sklejkę z folią aluminiową. Spowoduje to, iż ciepłe powietrze zostanie skierowanie w stronę pomieszczenia.