Różnica między afazją a dysleksją. Afazja u dzieci

Afazja to zaburzenie językowe, które zakłóca zdolność osoby do używania lub rozumienia słów, zdań i języka. Jest to spowodowane najczęściej uszkodzeniem części mózgu kontrolujących mowę i język.

Dysleksja z kolei to trudności w nauce, które utrudniają czytanie, pisanie, literowanie lub wymawianie słów. Występuje, gdy mózg ma trudności z przetwarzaniem słów pisanych lub gdy występują problemy z połączeniami między różnymi częściami mózgu. Różnica między afazją a dysleksją polega na tym, że dysleksja jest trudnością w nauce, podczas gdy afazja jest stanem nabytym.

Czym jest afazja?

Afazja to zaburzenie komunikacji, które może wpływać na czyjąś zdolność rozumienia lub wyrażania języka. Może się to zdarzyć w wyniku udaru, urazu głowy, demencji lub innego uszkodzenia mózgu. Objawy afazji różnią się w zależności od ciężkości stanu danej osoby. Typowe objawy to problemy ze zrozumieniem i używaniem słów i zdań, trudności ze znajdowaniem słów i nazywaniem przedmiotów oraz problemy z wyrażaniem myśli w mowie. Niezależnie od rodzaju zaburzenia, warto jest skonsultować się z profesjonalistą, który odpowiadając na wszelkie pytania pacjenta, będzie w stanie zaplanować leczenie i rehabilitację.

Zobacz również:  Co z tą depresją – o co tu chodzi?

Afazja receptywna występuje wtedy, gdy ktoś ma problemy ze zrozumieniem języka mówionego lub pisanego. Afazja ekspresyjna występuje wtedy, gdy ktoś ma problem z powiedzeniem tego, co chce powiedzieć. Przyczyny afazji są różne i obejmują udar, uraz głowy, guz mózgu, chorobę Alzheimera i demencję.

Jak znaleźć dla siebie odpowiednie leczenie afazji?

Właściwe leczenie afazji zależy od ciężkości stanu. Istnieją dwa rodzaje zabiegów: medyczne i niemedyczne. Zabiegi medyczne obejmują leki i terapie rehabilitacyjne, takie jak terapia mowy i terapia zajęciowa. Zabiegi niemedyczne obejmują terapie alternatywne, takie jak akupunktura i leki ziołowe.

Jaka jest różnica między afazją a dysleksją?

Afazja to zaburzenie językowe, które wpływa na zdolność mówienia lub rozumienia języka mówionego lub pisanego. Często jest to spowodowane udarem, urazem głowy lub guzem mózgu. Osoba z afazją może nie być w stanie mówić, rozumieć mowy oraz mieć trudności z czytaniem i pisaniem.

Dysleksja to trudności w nauce, które obejmują trudności w czytaniu, słabą ortografię i umiejętności pisania. Obejmuje to również trudności z matematyką (w tym z odczytywaniem czasu) i umiejętnościami organizacyjnymi. Dysleksję można leczyć za pomocą określonych terapii, takich jak terapia mowy i korepetycje oparte na akustyce w przypadku trudności z czytaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *