Jakie korzyści dla organizmu przynosi trening crossfit?

Regularnie uprawiany crossfit pozwala na zwiększenie wytrzymałości, poprawę kondycji oraz na zwiększenie masy mięśniowej przy jednoczesnym obniżeniu zawartości tłuszczu w organizmie. Sylwetka już po kilku tygodniach staje się szczuplejsza i ujędrniona. Jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą crossfit oraz jak przygotować się do treningu?

Crossfit – co to?

Nie ma jednej sztywnej definicji czym jest crossfit. Najprościej rzecz ujmując są to różnego typu ćwiczenia siłowo-wytrzymałościowe na wszystkie partie ciała. W większości przypadków wykonuje się je obwodowo i powtarza w seriach, stosując krótkie przerwy pomiędzy nimi. Ważne jest wykonywanie treningu w sposób dynamiczny i poprawny technicznie. Tylko wtedy przyniesie on najlepsze efekty. 

Elementy treningu crossfit

Każdy trening powinien być podzielony na rozgrzewkę, workout oraz na stretching. Pierwsza część powinna trwać około 15 minut. Pozwala ona na przygotowanie organizmu do intensywnego wysiłku poprzez rozgrzanie wszystkich partii mięśni. Dzięki temu unikniemy kontuzji oraz przeciążeń. Druga część czyli workout zazwyczaj trwa od 20 do 30 minut. W jej trakcie wykonuje się intensywne ćwiczenia w seriach z krótkimi przerwami. Ostatnim bardzo ważnym elementem treningu jest stretching czyli rozciąganie. Pozwala on na rozluźnienie mięśni. Dzięki temu są one w stanie szybciej się zregenerować. Powinien on trwać około 10 minut. Jak można zauważyć cała jednostka trwa około godzinę, co sprawia że nawet podczas nawału innych obowiązków można wykonać tego typu trening.

Zobacz również:  Bob Snail - zdrowe przekąski dla każdego dziecka!

Crossfit – potrzebny sprzęt

Ogromną zaletą crossfitu jest to, że do jego uprawiania nie potrzeba w wielu przypadkach żadnego dodatkowego sprzętu. W większości przypadków można korzystać z tego dostępnego na każdej siłowni, a także z siłowni zewnętrznych lub nawet z rzeczy dostępnych w każdym parku czy lesie. Jedyne co będzie potrzebne to spodnie treningowe męskie, wygodne buty, oraz oddychający t-shirt. Przy niektórych ćwiczeniach mogą przydać się również rękawiczki w celu ochrony skóry na dłoniach, jednak nie są one konieczne.

Jakie korzyści niesie ze sobą crossfit?

Trening crossfit przynosi wiele korzyści dla organizmu. Już po kilku treningach można zauważyć, że jesteśmy w stanie wykonać dużo większą ilość powtórzeń z wyższą intensywnością. Dzięki temu, że trening ma charakter interwałowy to spalanie tłuszczu trwa nawet 48 godzin po zakończonej aktywności. Dodatkowo crossfit stawia na wszechstronność. Dzięki temu wzmocnimy nie tylko mięśnie, ale również wytrzymałość i elastyczność całego ciała. Niesie to ze sobą wiele korzyści w codziennym życiu jak np. brak dolegliwości bólowych po pracy przy komputerze. Należy jednak pamiętać, że kluczowe przy uprawianiu każdej dyscypliny jest regularne wykonywanie ćwiczeń. Dużo większą korzyść dla organizmu przyniesie zrobienie trzech treningów o długości 45 minut każdy niż jednego 3 godzinnego w tygodniu. Tylko dzięki temu będziemy w stanie w ciągły sposób poprawiać swoje możliwości, wydolność i siłę.

Zobacz również:  Ile pieniędzy trzeba przeznaczyć na domową siłownię?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *