Poznaj świat muzyki od podstaw. Nauka nut dla początkujących.

Kto z nas będąc dzieckiem, nie marzył o byciu wokalistą rockowego zespołu? Kto nie próbował swoich sił w komponowaniu własnych utworów? Patrząc na plakaty ulubionych kapel, mało komu nie przeszła przez głowę myśl, że to mógł być on. Wbrew pozorom, wejście w świat muzyki nie musi być trudny. Trzeba tylko wykształcić w sobie odpowiedni zestaw umiejętności. Jedną z najistotniejszych niewątpliwe jest znajomość nut. Umiejętność odczytywania oraz ich zapisu jest elementarną wiedzą, jaką każdy początkujący muzyk musi posiąść. Gdy ta sztuka się uda, dalsza edukacja będzie o wiele łatwiejsza. Ale co zrobić, by nauka nut była prostsza? Jak poznać sens nut, ich znaczenie oraz sposób zapisu? I przy okazji nie zniechęcić się już na samym początku.

Od czego zacząć naukę nut?

„Do re mi fa sol la si do!”. Z pewnością każdy kojarzy to melodyjne ćwiczenie z przedszkola albo zajęć muzyki w szkole podstawowej. Ta zabawa miała przygotować nas wszystkich od najmłodszych lat do wejścia w świat muzyki. I choć z tej podstawy skorzystało niewielu, osobom wiążącym swą przyszłość z muzyką z pewnością pomogła co-nie-co zrozumieć. Naukę nut najprościej rozpocząć od poznania gamy. Dzięki temu można zobaczyć, jak nazywa się każdy dźwięk, zaobserwować gdzie umieszczony jest na pięciolinii. Znajomość gamy jest wiedzą elementarną i należy znać ją doskonale na wyrywki i orientować się w niej. Znając położenie nut, muzyk jest w stanie określić gdzie odnaleźć dźwięk na swoim instrumencie.

Zobacz również:  Jak prać odzież softshell, aby zachować jej właściwości?

Nauka nut pozwoli na poznanie typów poszczególnych oznaczeń i symboli pojawiających się na pięciolinii. Istotną rzeczą, jaką można uzyskać z zapisu nutowego to długość trwania danego dźwięku, gdzie należy zrobić pauzę oraz jaki będzie rytm danego utworu. Dlatego ważne jest, by nie zostawiać nauki prawidłowego zapisu dźwięków i innych informacji na później. Bez tego bowiem, nauka gry na jakimkolwiek instrumencie będzie męcząca i nieprzyjemna.

Skąd brać materiały do nauki nut?

W księgarniach, szczególnie tych muzycznych nie brakuje książek poświęconych nauce gry czy podstaw muzyki. W Internecie także można natknąć się na wiele materiałów dotyczących zagadnień takich jak nauka nut. Warto wybierać te sprawdzone i dobre jakościowo. Należy też pamiętać, by dopasować materiały dydaktyczne do własnego poziomu wiedzy i umiejętności. Zły ich wybór może spowodować pogorszenie się jakości nauczania oraz spadek zainteresowania nabywaniem nowej wiedzy. Uczciwe podejście do nauki pozwoli cieszyć się postępami pracy i szybciej przyswoić wiedzę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *