W niektórych firmach panują naprawdę rygorystyczne zasady ubioru, których pracownicy muszą ściśle przestrzegać. Inne z kolei pozwalają na nieco więcej swobody. I nawet jeśli w miejscu pracy nie ma żadnych, dokładnie określonych reguł ubierania się, to jednak warto zawsze stawiać na choćby swobodną elegancję, by zawsze wyglądać kobieco, ale profesjonalnie. W roli głównej stylizacji do pracy doskonale sprawdzą się różnego rodzaju sukienki.
Jaka powinna być długość sukienki do pracy?
Przede wszystkim, sprawę trzeba postawić jasno. Miejsce pracy, jakiekolwiek by nie było, to nie miejsce na sukienki o długości mini. Od tej zasady nie ma żadnego odstępstwa, nawet w najbardziej upalne lato. Odrobina profesjonalizmu bowiem musi zostać zachowana. Wbrew pozorom, odpadają także sukienki maxi – zazwyczaj zwiewne i kolorowe, lepiej sprawdzą się na plaży bądź na wakacyjnym spacerze.
Za bezpieczną długość sukienki w pracy uznaje się długość midi – czyli do kolan. Można sobie pozwolić na niewielkie odstępstwa od tej reguły. Sukienki na lato do pracy o długości delikatnie przed kolano są doskonałe dla każdej kobiety i do każdego typu sylwetki. Z kolei na te, których długość sięga poniżej kolan, pozwolić sobie mogą panie o bardzo zgrabnych nogach, bowiem ten fason może optycznie je skracać i pogrubiać.
Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki dress code panuje w danym miejscu pracy. W niektórych firmach można sobie pozwolić na nieco większą swobodę, inne z kolei bardzo dbają o ubiór swoich pracowników i każdy jego parametr jest dokładnie określony, bez szansy na jakiekolwiek odstępstwa.
Nie tylko długość sukienki jest ważna
Jeśli chodzi o sukienki letnie do pracy, to nie tylko kwestia ich długości jest istotna. Dekolt nie powinien odsłaniać zbyt wiele, dopuszczalne jest niewielkie wycięcie w łódkę albo karo. Jednak nie może ono odkrywać więcej ciała, niż około siedmiu centymetrów w dół od jabłka Adama. Głębsze dekolty mogą sprawiać bardzo nieprofesjonalne wrażenie. Jeśli chodzi o długość rękawów, to zalecane jest zasłanianie ramion, podczas gdy przedramiona powinny być zakryte do co najmniej połowy. Sukienka bez zasłoniętych ramion przejdzie, jeśli założy się na nią elegancki kardigan bądź żakiet. Uznaje się, że jeśli sukienka nie posiada rękawków, to powinna sięgać przynajmniej do kolana, by jej właścicielka nie sprawiała wrażenie „rozebranej”. Z kolei przy sukienkach z rękawkiem można sobie pozwolić na nieco mniejszą długość – nie krótszą jednak niż około pięciu centymetrów nad kolano.
Pogoda nie ma tutaj większego znaczenia – zasady ubioru mówią jasno, że długość sukienki jest jasno określona, nawet gdy na dworze panuje lato wszech czasów. Oczywiście, latem i jesienią będą się sprawdzać inne materiały – cieńsze, kiedy temperatura na dworze rośnie i grubsze, kiedy robi się zimno.
Jeśli chodzi o kolor odzieży, to najbardziej elegancko i profesjonalnie wypadają wszelkiego rodzaju granaty, beże i szarości. W miejscach pracy, które są bardziej swobodne, można sobie pozwolić na sukienki wzorzyste, jednak i w tym warto zachować umiar, oszczędnie dobierając pozostałe dodatki.