Jak wybrać biuro rachunkowe w Szczecinie?

Wybór biura rachunkowego nie należy do prostych decyzji. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że oddają w obce ręce swoją księgowość, a więc bardzo ważny element prowadzenia działalności gospodarczej. Od dobrej księgowej zależy czasami wręcz kondycja finansowa firmy, a także poprawność rozliczeń z urzędem skarbowym. Pozostaje pytanie, jak wybrać biuro rachunkowe w Szczecinie? 

Doświadczenie i profesjonalizm

Dobre biuro rachunkowe w Szczecinie powinno przede wszystkim zatrudniać doświadczony i wykwalifikowany personel. Obecnie większość księgowych ma wykształcenie wyższe, jednak poza tym ważne jest uczęszczanie na różnego typu kursy i szkolenia podatkowe. Oczywiście w biurach rachunkowych pracują również studenci czy praktykanci, jednak ważne jest, aby te osoby były jedynie pomocą, a nie prowadziły księgi rachunkowe we własnym zakresie. Do prowadzenia konkretnej firmy powinna zostać przydzielona osoba, która posiada doświadczenie w księgowaniu firm z danej branży. Jest to szczególnie ważne w kontekście na przykład firm budowlanych, które obowiązują specyficzne przepisy z zakresu opodatkowania. Dobre biuro rachunkowe w Szczecinie powinno być elastyczne, a więc oferować pomoc zarówno poprzez kontakt osobisty, jak i telefoniczne czy mailowo. Wydaje się to błahostką, jednak staje się niezwykle ważne w momencie, gdy przedsiębiorca nie ma czasu, aby osobiście udać się do biura. Z drugiej strony księgowy powinien znaleźć czas, aby porozmawiać z właścicielem firmy osobiście w sytuacjach, które wymagają wyjaśnienia.

Zobacz również:  Przez żołądek do serca, czyli oryginalny pomysł na prezent dla ukochanego

Cena i zakres usług

Nowoczesne biura rachunkowe oferują znacznie więcej, niż tylko prowadzenie księgowości. Można im także powierzyć prowadzenie kadr i płac, dokumentację BHP czy nawet z zakresu ochrony środowiska. Czasami księgowi dokonują również przelewów bankowych czy wypełniają różnego rodzaju wnioski leasingowe, kredytowe i tym podobne. Warto jednak dokładnie przemyśleć, jakiego rodzaju usługi będą odpowiednie dla konkretnych firm. Idzie za nimi bowiem cena – im więcej usług, tym cena wyższa. Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biura rachunkowe w Szczecinie? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem dobre biuro rachunkowe zawsze ustala cenę indywidualnie z klientem. Oczywiście biuro może podać proponowane ceny, jednak zawsze powinny one podlegać negocjacji i uwzględniać między innymi liczbę dokumentów do księgowania, stopień trudności rozliczeń podatkowych czy też indywidualne potrzeby przedsiębiorcy. Warto więc zapytać i porównać ceny z kilku biur rachunkowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *