Co powinno charakteryzować karmę dla psa w młodym wieku?

Rozwijający się organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na pełnowartościowe składniki odżywcze. W związku z tym pełnoporcjowa karma dla szczeniaka powinna zawierać w składzie więcej białka niż karma dedykowana psom dorosłym. W składzie pełnoporcjowej karmy powinny znaleźć się także łatwo przyswajalne przez młodego psa składniki energetyczne, witaminy i minerały, dzięki którym kości i zęby szybko rosnącego zwierzęcia staną się mocniejsze.

Pełnoporcjowa karma dla szczeniaka 

Podstawą żywienia psów wszystkich ras, w każdym wieku, są tzw. karmy pełnoporcjowe. To odpowiednio zbilansowane karmy, które dostarczają zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W sprzedaży dostępne są ich wersje suche i mokre. W przypadku karm dla szczeniaków i psów juniorów (wiek od 3 do 14 miesięcy) pełnoporcjowe karmy zawierają nieco więcej białka i tłuszczu. Białko pomaga budować masę ciała zwierzęcia i dzięki jego odpowiedniej podaży pies będzie rósł w prawidłowy sposób. Tłuszcz to główny zasób energetyczny każdego drapieżnika. W związku z tym, że młode psy są bardziej aktywne, pełnoporcjowa karma dla szczeniaka powinna zawierać większą ilość tłuszczu. Poza tym część witamin rozpuszcza i wchłania się w tłuszczach. Jeśli tłuszczu w diecie młodego zwierzęcia będzie zbyt mało, podawane mu wraz z pokarmem witaminy i minerały mogą gorzej się przyswajać, co wpłynie na pogorszenie ogólnej kondycji zwierzęcia. 

Zobacz również:  Jak pobudzać kreatywność dziecka w domu - pomysły na zabawy i projekty DIY

Smakołyki dla szczeniąt

Podstawą żywienia psów powinny być pełnoporcjowe karmy suche, które można uzupełniać karmami mokrymi. Sucha karma dla szczeniaka pomaga kształtować jego zęby, zapewnia prawidłowe trawienie, ma również większą objętość kaloryczną i jest łatwiejsza w dozowaniu (wolniej się psuje, nie trzeba przechowywać jej w lodówce). W przypadku młodych psów zaleca się stosowanie urozmaiconej diety, dlatego suchą karmę warto uzupełniać karmą mokrą dobrej jakości. Do jadłospisu młodego psa można włączać również drobne smakołyki. Wśród karm dla szczeniąt znajdziemy wiele rodzajów psich przysmaków stworzonych z myślą o szczególnych potrzebach młodych zwierząt, a także charakterystyczne gryzaki w formie kości, które pomagają oczyszczać zęby oraz suszone kawałki mięsa, za jakimi przepada każdy psiak. 

Pełnoporcjowa karma dla szczeniaków powinna zawierać nieco więcej białka i tłuszczu niż produkt dedykowany dorosłemu zwierzęciu. W jej składzie powinny znaleźć się również wszystkie witaminy i minerały potrzebne w pierwszym okresie życia psa, odpowiedzialne za prawidłowy rozwój organów wewnętrznych i układu kostnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *