W jakich branżach wykorzystuje się smary NSF H1?

Do działania większości maszyn i pojazdów niezbędne są środki smarujące, które chronią ruchome elementy metalowe, w tym różnego rodzaju łożyska i przekładanie przed przedwczesnym zużyciem i korozją. To produkty różniące się składem, właściwościami i zastosowaniami. Część z nich nosi oznaczenie NSF H1. Dobrym przykładem tego typu produktów są smary specjalne Fuchs Cassida. Co charakteryzuje tę grupę smarów i jakie jest ich przeznaczenie?

Certyfikacja smarów NSF

Amerykańska organizacja National Sanitary Foundation to podmiot specjalizujący się w badaniu i certyfikowaniu różnych grup produktów stosowanych w szeroko pojętej produkcji spożywczej. Smary i oleje, które uzyskają certyfikat NSF, są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym i branżach pokrewnych, takich jak przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, w różnym zakresie. W przypadku certyfikatu NSF H1 wydawanego dla niektórych smarów specjalnych Fuchs Cassida są to produkty, które mogą mieć incydentalny kontakt z wyrobami spożywczymi, tytoniowymi, alkoholowymi i kosmetycznymi. To smary wolne od substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzi, w tym przede wszystkim metali ciężkich, związków rakotwórczych i mutagennych. W ramach certyfikacji środków smarnych, które mogą być wykorzystywane w przemyśle spożywczym, organizacja NSF wydaje również certyfikaty H2 i H3.

Zastosowania smarów z certyfikatem NSF H1

Smary tej kategorii to produkty, które mogą mieć przypadkową styczność z żywnością lub produktami pokrewnymi. Zwykle wykorzystuje się je w urządzeniach, maszynach i elementach złożonych linii produkcyjnych do smarowania różnego rodzaju części oraz podzespołów metalowych, przede wszystkim przekładni, łożysk, połączeń i prowadnic. To smary, które mogą być używane również w centralnych systemach smarowania. Takie produkty jak smary specjalne Fuchs Cassida NSF H1 mogą być stosowane w zakładach przetwórstwa ryb i mięsa, warzyw i owoców, rzeźniach, cukrowniach, młynach i piekarniach, browarach i destylarniach, mleczarniach, firmach zajmujących się produkcją wyrobów tytoniowych, kosmetyków, suplementów diety i środków żywienia specjalnego, a nawet w branży farmaceutycznej. 

Zobacz również:  Profesjonalne lunety celownicze

Ze względu na bezpieczny skład smary specjalne z certyfikatem NSF H1 stosuje się powszechnie w różnorodnych zakładach zajmujących się szeroko pojętą produkcją żywności i przetwórstwem spożywczym. Tak jak w przypadku smarów specjalnych Fuchs Cassida, najczęściej są to smary o pożądanych w przemyśle właściwościach, czyli przystosowane do pracy przy dużym obciążeniu, w wysokich temperaturach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *