Jakie funkcje pełnią dziś lampy wiszące?

Umiejętne oświetlenie wnętrza pomaga w stworzeniu atrakcyjnej aranżacji, zwiększeniu wygody codziennego użytkowania domowej przestrzeni, a także w jej ciekawym zagospodarowaniu. Podstawowym rodzajem oświetlenia stosowanego w domach są lampy wiszące, przeznaczone do instalacji sufitowej. Są to zarówno tradycyjne żyrandole, jak i nowocześnie prezentujące się listwy oświetleniowe najczęściej wyposażone w co najmniej kilka niezależnych punktów świetlnych.

Centralne oświetlenie sufitowe

W nieodległych czasach, gdy wiele domowych pomieszczeń bazowało na jednym źródle światła, najczęściej była nim właśnie umieszczona w centralnym punkcie sufitu lampa wisząca. Współcześnie, dzięki większej różnorodności źródeł światła, przede wszystkim za sprawą powszechnego stosowania oświetlenia dekoracyjnego z wykorzystaniem halogenów i taśm oświetleniowych LED, funkcja pełniona przez lampy wiszące nieco się zmieniła. Oczywiście w większości przypadków wciąż jest to podstawowe oświetlenie danego pomieszczenia, ale coraz częściej miejsce jednej centralnej lampy zajmuje kilka lamp umieszczonych w strategicznych punktach wybranego wnętrza. W ten sposób lampy sufitowe z funkcji czysto oświetleniowej przekształciły się w narzędzia służące świadomej kreacji przestrzeni, wyznaczaniu stref funkcjonalnych wnętrza i jego atrakcyjnym dekorowania.

Dekoracyjne funkcje oświetlenia sufitowego

Wprowadzenie do wnętrza salonów, sypialni, a nawet kuchni większej liczby punktów świetlnych sprawiło, że tradycyjne lampy sufitowe przestały być jedynym źródłem światła i ich funkcja mogły ulec przekształceniu. Zamiast centralnego oświetlenia sufitowego coraz częściej stosuje się dziś kilka lamp wiszących, które umieszcza się w różnych punktach danego wnętrza. Przykładem takiego rozwiązania są lampy wiszące instalowane tuż nad stołem rozdzielającym w sposób funkcjonalny przestrzeń salonu od łączącej się z nim kuchni. Pojedyncze lampy instaluje się również nad stolikami kawowymi czy bezpośrednio nad ławami otoczonymi przez meble wypoczynkowe. Takie aranżacje pomagają budować przytulny charakter wnętrza i jednocześnie oszczędzać energię – oświetlanie niewykorzystywanej przestrzeni nie ma żadnego sensu. 

Zobacz również:  Zasilanie domu w sytuacjach awaryjnych - dlaczego agregat prądotwórczy to idealne rozwiązanie?

Podstawową funkcją lamp wiszących jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła, która zagwarantuje komfort mieszkania i wygodę korzystania z oferowanych przez współczesny dom udogodnień. Obecnie takie lampy wykorzystywane są również w charakterze oświetlenia dekoracyjnego, pomagając w uzyskaniu pożądanego efektu wizualnego, w nowoczesnej aranżacji przestrzeni i jej świadomym kształtowaniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *